Zabiegi odbywają się od godz. 14:35 po standardowej rehabilitacji.
Zapisy na Rehabilitacji u fizjoterapeuty Piotra
(tel. 693 537 543 - od godz 13:00).
Masaż tkanek głębokich (MTG)
Podstawowym celem jest zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości mięśni. Efektem jest zmniejszenie bólu, przywrócenie lepszej postawy, większej giętkości i płynności ruchu.
Działanie:
- zwiększenie elastyczności tkanek,
- likwidacja mięśniowo-powięziowych punktów spustowych,
- regulacja napięcia mięśniowo-powięziowego,
- przywracanie prawidłowej postawy,
- wzrost ruchomości w stawach,
- poprawa ukrwienia tkanek.
Wskazania do terapii:
- zespoły bólowe,
- ograniczenia ruchomości stawów,
- stany pooperacyjne, blizny,
- wady postawy,
- przewlekłe zapalenia stawów, mięśni, ścięgien,
- choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe,
- przeciążenia tkanek miękkich,
- nerwobóle,
- stres i zmęczenia.
Terapia manualna (TM):
Ortopedyczna Terapia Manualna wg Kaltenborn-Evjentha składa się z oceny stanu ogólnego pacjenta, który jest oceniany według określonego schematu, dzięki czemu dostaje się informacje na temat biomechaniki i oceny funkcjonalnej pacjenta. Ocena funkcjonalna pacjenta jest bardzo szczegółowa, ponieważ ortopedyczne dysfunkcje narządu będące wynikiem przeciążenia, urazów, mikrourazów bądź zapalenia często obejmuja wiele róznych tkanek. Wynik całego badania warunkuje podjęcie odpowiedniego leczenia. W zależnosci od rodzaju dysfunkcji stosuje się różne sposoby terapii. W przypadku problemu mięśniowego będzie się stosować wzmacnianie mięśni (np. medyczny trening terapeutyczny) lub rozluźnianie (poizometryczna relaksacja mięśniowa, masaż funkcjonalny, masaż poprzeczny czy stretching), przy hypomobilności (ograniczonej ruchomości) stawów stosuje się manipulacje i/lub mobilizację stawową, przy zbyt hypermobilności (zbyt dużej ruchomości) stosuje się medyczny trening terapeutyczny, którego priorytetem jest zwiększenie stabilizacji, przy problemach z tkanką nerwową stosuje się mobilizacje ślizgowe dla nerwów.
Medyczny trening terapeutyczny (MTT):
Medyczny trening terapeutyczny to wg założeń twórców specyficzne leczenie polegającena ocenie czy dany staw obwodowy trzeba stabilizować czy mobilizować oraz poszczególnych segmentów kręgosłupa odnośnie leczenia hiper lub hipomobilności. Na podstawie diagnostyki dobierane są odpowiednie ćwiczenia poprtawiające funkcje stawu poprzez zwiększenie jego stabilności i/lub poprawy mobilności. podstawowym narzędziem pracy jest ruch i wykorzystanie wiedzy z zakresu teorii i praktyki treningu sportowego.
Suche igłowanie (DN):
Suche igłowanie (dry needling DN) jest inwazyjną techniką stosowaną przez fizjoterapeutów, która wykorzystuje cienką nitkowatą igłę do penetracji skóry i stymulowania leżących ponizej mięśniowo-powięziowych punktów spustowych (tzw. trigger points - TrP), tkanki mięsniowej w celu leczenia bólu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego i zaburzeń ruchowych. W przeciwieństwie do igłowania na mokro, gdzie stosuje się igły z otworem do podawania np. kortykosteroidów, środków znieczulających lub innych środków, igłowanie na sucho wymaga wprowadzenia cienkich igieł, stosowanych w akupunkturze, bez iniekcji.
Narzędziowy masaż tkanek miękkich (IASTM):
Nieinwazyjna metoda terapii służąca do mobilizowania ludzkiego ciała za pomocą specjalistycznych narzędzi wykonanych ze stali chirurgicznej.
Wskazania do terapii:
- przeciążenia układu ruchu;
- ostrych lub przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa i kończyn;
- bólów i zawrotów głowy, migrenach pochodzenia odkręgosłupowego;
- wady postawy, dolegliwości bólowe w mięśniach;
- rwa kulszowa i rwa barkowa;
- przebyte kontuzje powstałe w wyniku stłuczeń, skręceń, zwichnięć czy złamań, czy operacjach;
- poprawa psychiki, odprężenie – sam zabieg nie należy do relaksujących, jednak po nim można poczuć się bardziej odprężonym (dzięki uwolnionemu stresowi z tkanek.
KOMBO (MTG+IASTM):
Połączenie masażu tkanek głębokich z narzędziowym masażem tkanek miękkich.